Kettészakadt az ország: sokfelé már kifehéredett a táj, Budapesten megdőlt a szélrekord
A hétvégétől visszatérnek az éjszakai mínuszok is.
Megfelelő béremelési ajánlatot kaptak a BKV-s érdekképviseletek, így egyelőre felfüggesztették az április második felére tervezett sztrájkot.
Felfüggesztették az április második felére tervezett sztrájkot a BKV-nál a szakszervezetek az új bérajánlat miatt – közölte Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) elnöke pénteken az MTI-vel. A BKV szerint a társaság mindent megtett azért, hogy a dolgozók helyzete javuljon.
Korábban Tarlós István főpolgármester azt mondta, a béremelésre vonatkozóan elutasíthatatlan ajánlatott kaptak BKV-s érdekképviseletek, a fedezet pedig rendelkezésre áll. Gulyás Attila erre reagálva az MTI-nek azt mondta, 10+5 százalékos béremelési javaslatot kaptak szóban, írásban jövő szerdáig tudja a munkáltató megfogalmazni azt. Mivel az előzetes elvárásoknak megfelel a 10+5 százalékos emelés, a VTDSZSZ és a Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetsége (BKSZSZ) eleget tett a BKV kérésének és a tárgyalások idejére felfüggesztették a sztrájkot.
Az érdekképviseleti vezető kifejtette: a munkavállalók is elfogadhatják ezt az ajánlatot, mert az éves összevetésben megegyezik azzal, mint amit a szakszervezetek követeltek. Emlékeztetett, hogy hároméves megállapodásban összesen 30+5 százalék emelést kértek. A feladat most az, hogy a tárgyalásokon megvizsgálják, valóban 15 százalék-e a bérnövekmény, illetve arról kell egyeztetéseket folytatni, hogy a differenciáltan adható 5 százalékot hogyan osztják el. Gulyás Attila jelezte: az igazságtalanul alacsony bérűeknek kell kapnia a legnagyobb emelést.
A BKV a hírre reagálva azt közölte az MTI-vel, hogy javaslatuk 2017-re vonatkozik, január 1-jétől visszamenőleg 10 százalékos mértéknek megfelelő személyialapbér-növelést és 5 százalékos bérfelzárkóztatásra vonatkozó béremelést tartalmaz. Hozzátették: a BKV vezetősége mindent megtett azért, hogy a dolgozók helyzete javuljon és a BKV bérszínvonala közelíthessen a munkavállalói elvárásokhoz, valamint ne maradjon le más társaságok bérszintjétől.
A BKSZSZ és a VTDSZSZ múlt pénteken jelentette be, hogy április 18-ától háromnapos, 24-étól pedig ötnapos sztrájkot tart, mert a kollektív munkaügyi vitában nem tudtak megállapodni a bérek hosszú távú rendezéséről. A BKV akkor úgy foglalt állást, hogy szeretnék megoldani a bérfeszültségeket, de a dolgozók türelmét kérte.
(MTI)